Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова.
Синовете на Боб Марли са на турне за първи път след двайсет години, съобщи АП.
Петимата братя Марли - Зиги, Стивън, Джулиан, Кай-Мани и Деймиън, припомнят наследството на баща си с турнето Marley Brothers: The Legacy Tour.
След повече от две десетилетия синовете на големия изпълнител свирят заедно на една сцена.
Братята Марли изпълняват около 30 от песните на баща си, сред които и хитове като No Woman, No Cry, Could You Be Loved, Is This Love, Three Little Birds и др.
Турнето с 22 дати започна във Ванкувър и ще приключи в Маями в началото на октомври.
През февруари 2025 г. се навършват 80 години от рождението на Боб Марли.
В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби.
Експозицията е подредена в художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров". Ловешките художници представят своите най-нови творби – живопис, скулптура, приложни изкуства, съобщи Валентин Узунов, директор на художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ - Ловеч.
„Традицията на годишните изложби на ловешките художници датира от края на миналия век. Всяка година през ноември по време на истинската есен ние откриваме салона на художниците с участието на всички творци от региона“, заяви Узунов.
За пръв път своите творби в годишната изложба представя Надя Петрова, както и младият творец, завърналата се от Норвегия Мая Рад. Голяма част от авторите традиционно участват в есенната изложба, винаги обаче има нещо, с което изненадват и самите себе си, и публиката.
Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.
Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.
„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз
Скулптури на Стефан Лютаков ще бъдат изложени в галерия „Арте“. Серията е озаглавена „Усмивки в жълто“ и може да бъде разгледана от 10 до 26 октомври, съобщават организаторите.
„Бронз, неръждаема стомана, ръчна хартия, дърво и преобладаващо керамика са материалите, с които работя в изложбата. Оставих се на керамиката, на глината - материал, който е бил винаги с мен, който изпълнява нуждата ми от директност и пластичност, предоставя ми и символиката, и психологическото въздействие на цвета“, разказва авторът.
„Не ми е достатъчно скулптурата само да бъде съзерцавана. Галерия „Арте” дава възможност чрез екстериорното си пространство - вътрешен двор, да покажа това. В инсталация от неръждаема стомана смесвам функция и скулптура, предоставям възможност да се седне, да се остави съвсем легално кафето или друго, да се доко
Днес в Младежкия дом в Пазарджик ще има демонстрация на рисуване с бактерии, съобщиха от културната институция.
Ще бъде представена изложба на микробиолога Силвия Ветренска – носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.
Тя ще разкаже и демонстрира изкуството на рисуване с бактерии и ще разкрие света на микробиология за малките участници, поясняват още организаторите.
Демонстрационното събитие е подходящо за деца от 9 до 14 години и е с ограничен капацитет. Изложбата е подходяща за всички възрасти и ще бъде изложена във фоайето до средата на октомври, добавят още от Младежки дом - Пазарджик.
Събитието е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".
Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".
"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова.
Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празника, коментира , че както хората се развиват, така се развива и торта "Гараш".
"Дори един емблематичен класически продукт търпи своето развитие. Не трябва да се забравя класиката, но хората трябва да бъдат смели и да експериментират. На празника има много интересни решения. А класиката е орехи, белтъци, пудра захар, шоколад, сметана, масло, и тортата трябва да бъде поръсена с шамфъстък. Тя трябва да има пет реда платки и четири сантиметра височина", обясни шеф Стамболов.
Водещ на събитието бе актьорът Владимир Зомбори, който също има отношение към десерта.
„Записки от подземието“ от Достоевски ще има премиерни представления на 19 и 20 ноември в „Червената къща“.
Моноспектакълът на Александър Притуп е режисиран от Мартина Георгиева, съобщават от пространството за култура.
По думите им пиесата е дисекция на дълбините на човешката екзистенция и нейното място в обществото: „Философска центрофуга от неразрешими въпроси и невъзможни отговори. Подземие на човешката мисъл и човешката потенция… Един самоизолирал се индивид, отправящ провокация към самия себе си и към публиката с безкомпромисна искреност и жажда за избавление от целия този въртоп. Жажда за глътка въздух на „повърхността“ на съзнанието“.
„Морфин“ на Петър Петров-Перо (режисьор Кристина Белом
Два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла "Да послушаме кино" (с българска филмова музика) и на 22 октомври със спектакъла "Световното кино в музика" (с популярни мелодии от световните филмови ленти - "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин), съобщават организаторите на събитието от екипа на Казасян.
На сцената на варненския Фестивален и конгресен център освен солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров и Плевенска филхармония под диригентството на Борислав Йоцов, ще бъдат и едни от най-добрите български джазови музиканти: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. За още по-силно въздействие на концертите ще има
Постоянна експозиция с картини на сливенския художник Добри Добрев бе осъвременена, съгласно съвременните стандарти в сферата на музейното дело, съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Галерията притежава голяма сбирка от произведения, дело на сливенския художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973).
В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на миналия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминъци, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода.
През 70-те години на миналия век описаните творби са организирани в постоянн
Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".
Изложбата бе официално открита днес.
На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.
Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син
Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.
Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“.
„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.
Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала.
Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.
„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.
"Както и Коста Гараш, така и прадядо ми също идва от Австро-Унгария. Той е бил придворен сладкар на Фердинанд. Установява се в България, като се запознава с прабаба ми, която е сръбкиня. Прадядо ми има също най-различни видове рецепти. Една от тях е за торта "Зомбори", разказа Владимир Зомбори.
Програмата на Празника на торта "Гараш" включва състезания, кулинарни работилници и демонстрации за деца и възрастни. Шеф Ради Стамболов ще зарадва русенци и гостите на града със специално приготвени от него "Гараш трюфели".
Празникът ще завърши тази вечер с концерт на Васил Найденов.